2016/05/04

LATO W MIEŚCIE


Lato w mieście. Jak przeżyć lato w mieście. Moda. Sposoby na przetrwanie lata w mieście.
JAK PRZEŻYĆ LATO W MIEŚCIE |
SPOSOBY NA LATO W MIEŚCIE |

Wiem doskonale, że jeszcze dobrze wiosny nie przeżyliśmy w mieście, a ja już piszę o lecie. Tak się składa, że od kilku dobrych lat wiosna nam znika. Taka ciepła, polska wiosna. Aktualnie za oknem widzimy kwitnące drzewa i krzewy, lekkie opady deszczu i słoneczko. Jednak temperatura przyprawia o gęsią skórkę (dosłownie). Jest zimno. A pamiętając ubiegły rok - lato przyjdzie szybko, upalne i gorące. Dziś  więc napiszę Wam jak przeżyć lato w mieście. 

JAK PRZEŻYĆ LATO W MIEŚCIE

 

Lato w mieście to nie lada wyzwanie. Po pierwsze - temperatura odczuwalna jest znacznie wyższa od tej prognozowanej. Po drugie - rozgrzany beton, brak zieleni i samochody dodatkowo wzmacniają odczucia gorąca. Po trzecie - wszelkie miejsca ochłody jak parki, baseny, plaże miejskie są okupowane przez tysiące osób. Nie da się zbytnio wypocząć. 

Szybko zobrazuję to tym, którZy nie mieszkają w mieście i nigdy nie przeżyli w nim upałów.

Mieszkasz w bloku? Masz okna z widokiem na południe? Mieszkasz przy ruchliwej ulicy? Na piętrach od 4-10 nie da się żyć - rozbierasz się po pracy i szkole jak tylko szybko możesz. Zakrywasz okna roletami. Montujesz klimatyzator. Kwiaty usychają w tym słońcu. Na balkon wychodzisz dopiero około 21. Obiad dla całej rodziny gotujesz z rana lub późno wieczorem, albo wcale nie gotujesz - jecie na mieście lub w galeriach handlowych. Ciężko jest się skupić, rozdrażnienie sięga zenitu. Wybierasz się więc do parku lub na basen. Tam pełno ludzi - takich jak Ty... 


SPOSOBY NA PRZETRWANIE LATA W MIEŚCIE Jakie są znane sposoby na przetrwanie lata w mieście? Oto kilka z nich. 
 1. Rolety w oknach - wewnętrzne i zewnętrzne. Osłonią od zabójczego słońca. 
 2. Klimatyzator - to jedyna możliwość, aby żyć jako tako w bloku. Jeżeli masz mieszkanie jednostronne wiesz doskonale, że przeciągu nie da się zrobić. 
 3. Wiatraki - we Wrocławiu około czerwca (daję tak zawsze 3 dni od pojawienia się dużych upałów) NIE MA WIATRAKÓW W SKLEPACH! To przechodzi ludzkie pojęcie, że sklepy nie mają w magazynach zapasów, a na wiatrak trzeba czekać ok 2-3 tyg. Rozwiązanie - kupujcie wcześniej lub kupujcie przez internet. 
 4. Obiady - lekkostrawne, delikatne, szybkie, pożywne. Nie gotujcie godzinami, gdyż dodatkowo podnosicie temperaturę w mieszkaniu. Zawsze znajomym polecam sałatki warzywne z szybkim kurczakiem, dania włoskie itp. W takie upały apetyt również słabnie. 
 5. Woda - pijcie dużo wody. Organizm, który jest dobrze nawodniony lepiej znosi upały. Słowo honoru. 
 6. Usuńcie wszelkie dywany, dywaniki, narzuty, zasłony na czas upałów. Z doświadczenia wiem, że zimna podłoga jest przyjemniejsza, dodatkowo te grube tkaniny w takie upały się nagrzewają i potem oddają to ciepło. 
 7. Zainwestuj w parasol na balkonie lub markizę. To jedyne co możesz zrobić, jeśli masz balkon, z którego chcesz skorzystać. W cieniu uchowają się też rośliny. 
 8. Stroń od wysiłku fizycznego w takie upały - grozi to komplikacjami zdrowotnymi. Nie rób rzeczy, które nie musisz lub które nie są pilne. Jeżeli jesteś pracownikiem fizycznym - pij dużo wody, chroń głowę (czapka z daszkiem) i skórę. Wiem, że niektóre firmy pracują latem w zmienionych godzinach, np. od 4-12 i od 15-23. Może i Twój szef pozwoli na takie rozwiązanie? 
 9. Zaplanuj całe dwa wakacyjne miesiące - jeśli masz dzieci - wiesz, że to konieczne. Jeżeli jesteście jeszcze sami - zobaczycie, że jest o wiele przyjemniej przeżywać upały:
 •  miej plan na weekend - sprawdź mniej oblegane miejsca w swojej okolicy (jakieś parki, lasy, polany, tereny nad stawami lub rzekami) - zróbcie sobie piknik, zabierzcie parasol, koc, jedzenie, książki lub piłkę, odpoczniecie i nabierzecie siły) 
 • zaplanuj urlop - możesz pojechać za granicę, ale możesz zostać też w Polsce. Z miasta uciekaj na wieś, na łono natury, nad wodę. Nie pędź na wczasy do innego miasta. Jeżeli nie możesz pozwolić sobie na wyjazd - patrz punkt wyżej. Dodatkowo zwiedzaj okolicę, urlop to czas na to, by przewietrzyć umysł i zmienić środowisko codzienne. 
 • ogródki działkowe - jeżeli masz swój lub możesz u kogoś poodpoczywać - skorzystaj. To naprawdę świetny pomysł latem.  

 LATO W MIEŚCIE - MODANoooo to teraz najciekawszy moment moich przemyśleń. Co latem możemy zaobserwować na ulicach miasta wie tylko ten, kto sam to zobaczył i... poczuł:) 

Latem, podczas wielkich upałów ludzi można podzielić na dwie kategorie - tych z modą i kulturą za pan brat oraz tych, co są z nimi na bakier. Tak ja to widzę. Przemierzając ulice z rana, przed pracą widać to doskonale. Panie w japonkach lub innych tego typu butach. Kolorowe staniki wystające lub przebijające spod bluzek, gołe plecy, bluzki z koronki (prześwitujące), kuse spódniczki i sukienki, jaskrawe kolory paznokci itd.

Mody i stylu nie będę analizować - każdy ubiera się tak, jak mu gust podpowiada. ALE do pracy już nie wypada, no zwyczajnie nie przystoi iść ubranej tak, jak powyżej opisałam (chyba, że się przebierasz w pracy). Uważam, że moda uliczna u nas ostatnio leży. Padła na łopatki i nie chce się podnieść. Ta golizna w południe, brak staników (nikt przecież nie każe ubierać push-upów, wystarczy delikatny), japonki (przecież to obuwie typowo basenowe i plażowe!). Za granicą tylko chyba w USA chodzą w takich butach po ulicach. Czarne i białe koronki w dzień, sztuczne tkaniny, które łapią każdy zapach i ciężko innym tego nie czuć. 

Widzę kobiety przemalowane latem, czarne oczy, mnóstwo podkładu, neonowe paznokcie i prześwitujące ubrania. Chyba trochę poszło to w złym kierunku. Szczególnie latem w mieście to widać. Panowie też nie są lepsi, ale dziś nie o nich. To moje zdanie, moje własne spostrzeżenia. 

Czasami wystarczy ubrać sukienkę dłuższą o 5 cm. Włożyć sandały lub fajne letnie klapki (nie japonki), zrobić delikatny makijaż, włożyć okulary lub kapelusz, mieć w torebce chusteczki odświeżające lub mgiełkę do ciała i można upały znosić z klasą. 

A jakie są Wasze przemyślenia dotyczące upałów w mieście? Jak sobie z nimi radzicie? 

Z pozdrowieniami, 

Jo.  

Lato w mieście. Jak przeżyć lato w mieście. Moda. Sposoby na przetrwanie lata w mieście.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz